czwartek, 5 czerwca 2014

TECHNOLOGIA, kosmos, splecione ręce (galeria ) - koszulki reprezentacji z cyklu THIS IS BRAZILTakiego postu, o takiej tematyce się nie spodziewaliście, ale ja również. Chęć, pokazania Wam czegoś innego przyszła mi do głowy z samego rana. Wtedy uruchamiam szare komórki i rozmyślam, co tu dać jako nowy post na blogu. Spojrzałem na siebie, na brata i pomyślałem, że koszulki są trendy, więc czemu mam o nich nie wspominać. Wiem, że to trochę dziwne bo jeszcze nie omówiłem,  grup jeszcze nie podałem terminarzu i transmisji spotkań w TV, a tu wyskakuje z takim czymś. Jeszcze ważnych postów z Brazylią zostało do napisania, i zamierzam się wyrobić do najbliższej niedzieli. Nie obiecuję, że się wyrobię, mam tylko taka nadzieję... bo w poniedziałek jadę na zieloną... i nie będę nic przez 5 dni nie pisał do 12 czerwca;), czyli wtedy kiedy zaczynają się oficjalnie mistrzostwa.
Dobra koniec nie do rzeczy, pora na przedstawienie koszulek...

Na początek...
WIELKA WOJNA, czyli kto projektuje i wykonuje stroje

Mundial to rzecz jasna świetny pokaz nie tylko dla piłkarzy, ale również dla firm związanych ze sprzętem sportowym. To jedyna taka okazja, aby pokazać się z jak najlepszej strony. Cały świat chyba przez ten miesiąc będzie oglądać to widowisko i trudno będzie nie zauważyć reklam z napisami NIKE, PUMA, ADIDAS.
Ta trójka największych sponsorów od lat rywalizuję, kto ubierze najwięcej reprezentacji, kto zaprojektuje piłkę, ile osób zakupi ich produkty.. To tylko część pytań dla których nie ma dokładnej odpowiedzi, nawet pod względem piłkarskim.
Najwięcej drużyn, bo aż 10 ubierze firma Nike, która również sponsoruje gospodarza turnieju - Brazylię. Ma z nią podpisany kontrakt już od 1997 roku i nic nie zanosi się na zmianę firmy. "Canarinhos" zdążyli już zaprezentować swoje stroje, w których wybiegną na np. pierwsze starcie z Chorwacją o 22.00. Na żółtej koszulce można znaleźć na pierwsi godło Brazylii, a nad nim pięć gwiazdek symbolizujących  ilość wygranych dotychczas Mistrzostw Świata.

Co z tego, że Nike produkuje odzież dla 10 z 32 drużyn, biorących udział w imprezie. Na takim wielkim turnieju nie liczy się ilość, lecz jakość. Adidas może pochwalić się natomiast, drużynami z wyższej półki. Hiszpania, Argentyna, Niemcy czy Kolumbia - to giganty na swoich kontynentach. Nic dziwnego, że Adidas jako pierwszy zainteresował się właśnie tymi reprezentacjami.
Adidas ubierze łącznie 8 ekip, tyle samo co Puma, oprócz tego dostarczy na Maracana oficjalną piłkę - Brazuca.

Chwila, ale 10 Nike, 8 Adidas i 8 Puma, to nie jest przecież razem 32. Jaka firma ubiera takie zespoły jak Belgia, Bośnia i Hercegowina czy Honduras. Odpowiedź jest prosta: nikt. Tak, na ich koszulkach nie będzie widniał żadne logo z wyżej wymienionych firm, czy nawet mniej znanych jak Kappa czy Zina.


Wyobraźnia nie zna granic...

Nieraz widzieliśmy śmieszne koszulki, których figurki, czy zdjęcia nie miały nic wspólnego z historią reprezentacji. W Brazylii również postarali się, aby niczego nie zabrakło, a niektóre koszulki są inspirowane na przykład kosmosem, który nie ma nic do rzeczy...
Kosmosem zainteresowali się Rosjanie, a dokładniej to kombinezonami astronautami i kosmicznymi podbojami.

Trzeci komplet strojów gospodarzy również wygląda interesująco. Komplet Brazylijczyków przedstawia splecione ręce, które w kulturze brazylijskiej oznacza po prostu trzymania zaciśniętych kciuków. Wiele osób mówi, że to ma przynieść szczęście i dać szósty Puchar Świata.

Innym ciekawym zdjęciem zainteresowałem, gdy zobaczyłem komplet koszulek Iranu. Główna ilustracja obrazuje geparda, który symbolizuje odwagę i waleczność. Tym samym Iran chce pokazać, że nie chce być na przegranej drodze i również będzie chciał zdobyć chociaż dojście do ćwierćfinałów.

"Tego jeszcze nie grali" - jak technologia poszła w przód...
Stroje na Mundial to nie tylko piękne wzorki, ilustracje oraz symbole, ale i najnowsza technologia, która powala każdego. Powiedźcie, kiedyś koszulki, były o wiele cięższe i trudniejsze do wyprania. Czasami po wyczyszczeniu stawały się masywniejsze i mniej wygodniejsze. Dzisiaj już nikt się z tym nie boryka. Technologia tak poszła w przód, że przez cztery lata, producenci zmniejszyli masę koszulek do 40% ( w porównaniu do strojów z MŚ w RPA) co jest niewyobrażalne. Tym samym ułatwiła szybsze bieganie.
Tymi szczęściarzami okazali się drużyny związane z Adidasem, którzy jako pierwsi wymyślili taką technologię...
Nike, również nie chciała poczuć się gorsza i przeskanowała ciała wszystkich graczy Canarinhos, aby dobrać jak najlepszy rozmiar dla zawodnika. To nie wszystko, zadbała również o wygląd napisów. Na przykład piłkarze z Japonii swoje nazwisko będą mieli wykonane japońskim pismem ręcznym.
Nike zadbała również o pocenie się graczy. Zaprojektowała koszulki, w których będą małe otworki, odprowadzające wilgoć.

1. Brazylia, Nike
Brazylia: Nike
2. Japonia, Adidas - Główny motyw kraju kwitnącej wiśni to 11 linii, nawiązujących do wszystkich piłkarzy w jednym zespole. Taśma wokół ramion symbolizuje jedność zespołu. "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego"

Japonia: Adidas. Główny motyw graficzny reprezentujący siłę zespołu jest inspirowany przez 11 linii, które nawiązują do wszystkich zawodników drużyny piłkarskiej. Na plecach koszulki znajduje się napis wykonany japońskim pismem ręcznym, a taśma wokół ramion symbolizuje jedność i nierozerwalność zespołu.


3. Francja, Nike

Nowe koszulki Francji na MŚ 2014

4. Niemcy, Adidas, cały komplet
Niemcy: Adidas. Nowy zestaw niemiecki inspirowany jest poczuciem zrozumiałej świetności i wartości jakie można odnaleźć w ciężkiej i dobrej jakościowo pracy, z której słyną. Niemcy patrzą na swoją drużynę w ten sam sposób jak na gospodarkę i inne dziedziny życia którymi się szczycą i które dają im powody do dumy. Drużyna narodowa jest najlepszym ambasadorem niemieckich wartości i idei.5. USA, Nike
USA: Nike

6. Włochy, Puma- zwykłe koszulki, bez żadnych bajerów.

 Włochy: Puma

7. Urugwaj, Puma

 Urugwaj: Puma

8. Iran, widzicie tego geparda?
Iran: uhlsport

9. Holandia, Nike
 Holandia: Nike


10. Korea Południowa, Nike
 Korea Południowa: Nike


11. Grecja, Nike
Grecja: Nike


12. Anglia, Nike
Nowe koszulki reprezentacji Anglii


13. Meksyk, Adidas
Meksyk: Adidas. Zestaw ten inspirowany jest meksykańskim kunsztem artystycznym, różnorodnością obrazów oraz przez postawą otwartości i dzielenia się wszystkim z drugim człowiekiem.

14. Belgia, Można powiedzieć, że nie co skopiowali Iran i również dali zdjęcie w tle, lecz nie geparda tylko swoje powiększone godło. Mi się bardzo podoba...

Belgia: Burrda Sport15. Hiszpania, Adidas
 Hiszpania: Adidas. Czerwony kolor koszulki nawiązuje do barw zjednoczonej Hiszpanii, a złote detale symbolizują aktualną zwycięską erę hiszpańskiego futbolu. Zespół jest obecnie jedną z ikon kraju, którą naśladują młodzi Hiszpanie.

16. Argentyna, Adidas
 Argentyna: Adidas. Zestaw czerpie inspirację z argentyńskiej flagi zaprojektowanej przez Generała Manuela Belgrano - jednego z ojców niepodległości i wielkiego bohatera Ameryki Południowej. Argentyna jest niezwykle dumna ze swojej niepodległości i obecnie patrzy na młodość jako na jeden z podstawowych kierunków podążania kraju w przyszłości.

Dobiłem do połowy, myślę, że i tak wstawiłem za dużo tych zdjęć.
I jak wrażenia, podobają się, mówcie co chcecie, ale chciałbym mieć takie w domciu...
Powiesiłbym sobie nad łóżkiem ( śmiech )


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz