piątek, 16 maja 2014

Maskotki, część przyjemna i zabawna - z cyklu THIS IS BRAZIL

Może macie już dosyć tych Mundiali po kolei z cyklu " poszło w niepamięć", ale taki postami będę Was "jeszcze męczył", tutaj nie co bardziej wybiłem się na przód. Chcę zaprezentować wam wszystkie maskotki, począwszy od 1966 roku, w którym to została zaprezentowana pierwsza oficjalna maskotka w Anglii, zakończywszy na RPA. Nie chce za dużo się za dużo o nich rozpisywać. Myślę, że najważniejsze to od czego się wzięła i co oznacza jej nazwa. To wystarczy. Więc, zaczynamy, podróż dookoła świata w poszukiwaniu maskotek świata. Wszystkie "pluszaki" będą poukładane chronologicznie...

1. Pierwsza oficjalna maskotka pojawiła się w Anglii, w 1966 roku. Od tej chwili każdy nowy Mundial jest poprzedzony zaprezentowaniem tak zwanych symboli czyli maskotek. To jest już po prostu tradycją. Maskotką Anglii został nie kto inny jak lew - symbol Wielkiej Brytanii. Nazywał się Willie, nosił koszulkę z flagą Wielkiej Brytanii. Na piersi miał wypisane drukowanymi literami słowo " PUCHAR ŚWIATA"


2. Maskotka kolejnego  turnieju jest nierozłącznym znakiem Meksyku. Przedstawia ona małego chłopca o imieniu Juanito. Jest ubrany w strój w barwach meksykańskich. Nosi piłkę pod pachą, a na głowie ma wielki sombrero ( kapelusz meksykański ), na brzegu którego widać napis "Mexico 70.3. Na Mundialu w 1974r. pojawiły się dwie maskotki pod postacią dwóch chłopców o imionach Tip i Tap. Ubrani byli oczywiście w stroje przypominające gospodarzy turnieju czyli RFN. Jeden ( ten po lewo ) miał na koszulce napis "WM" co oznacza z języka niemieckiego mistrzostwa świata, drugi ( ten po prawo) numer 74 - czyli rok.

4. Na MŚ w Argentynie 1978 jako maskotkę zaprezentowano małego chłopca o imieniu Gauchito, kopiącym piłkę. Ubrany był w strój barw argentyńskich ( niebiesko - biały ). Dodatkowo na głowie nosił kapelusz z napisem ARGENTINA ' 78, na szyi apaszkę , w dłoni bicz. Jak myślicie do czego jego strój jest nawiązany? Już tłumaczę. Jest to po prostu typowy strój południowoamerykańskiego pasterza bydła na pampach. Pampy to trawiaste równiny w Ameryce Południowej. Występują na nich m.in akacje. Odpowiednik w Europie są stepy.

5. Na turnieju w Hiszpanii w 1982 roku, jako pierwszy została przedstawiona maskotka w kształcie owocu. Była to uśmiechnięta od ucha do ucha pomarańcza o imieniu Naranjito ( naranja to po hiszpańsku po prostu pomarańcza ). Ubrana była w hiszpański strój, a w ręku trzymała piłkę.
6. Maskotką kolejnych mistrzostw, znowu była roślina. Tym razem uśmiechnięty strączek chili - tradycyjnej przyprawy meksykańskiej. Nosił on imię Pique ( od hiszpańskiego słowa Picante czyli pikantny) Pique miał olbrzymie wąsy, wielki kapelusz ( sombrero ) i był ubrany w strój piłkarski ( barwy meksyku) . Opierał się o gigantyczną pikę.


7. Kolejną maskotką z 1990 - Mundial we Włoszech była figurka ułożona z klocków w barwach biało - zielono - czerwonej. Jako głowa służyła piłka. Nazywała się się Ciao, po włosku oznacza to cześć, witaj.
8. Maskotka z 1994 roku przedstawiała psa o imieniu Striker czyli napastnik. Ubrany był w strój piłkarski, w barwach reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Z przodu na koszulce, miał napis USA' 94, a przy nodze piłkę.

9. Footix - tak nazwana została maskotka podczas Mundialu we Francji 1998 roku. Był to niebieski jak koszulki Francuzów kogut. Miał założone profesjonalne buty do grania, a w dłoni trzymał piłkę.  Z przodu na koszulce miał napis  FRANCE 98. Jego imię - Footix, powstało od słowa foot
( stopa ) od football oraz dodania końcówki "ix".10. Kolejne trzy maskotki, które były zaprezentowane w Korei i Japonii podczas mundialu 2002 przypominały ufoludki. Wykonane zostały przez komputer. Miały na imię : Ato, Kaz oraz Nik. Największą radochę z nich miały dzieci. Stworzenia te grały w "atmoball" czyli fikcyjny sport opierający się na piłce nożnej. Kaz i Nik, koloru niebieskiego i fioletowego to zawodnicy , a żółty Ato to ich trener.
11. Maskotką w Niemczech 2006 został wielki lew o nazwie "GOLEO". Ubrany w koszulkę z numerem 06. W  łapie trzyma piłkę o imieniu Pille. Imię Goleo powstało od połączenia dwóch słów : Goal czyli gol po angielsku oraz leo czyli lew po łacinie. Natomiast " Pille" to potoczne określenie piłki nożnej w Niemczech.

12. W 2010 roku na maskotkę wybrano lamparta o imieniu " Zakumi". Nosi on zielone spodenki, biała koszulkę z napisem "South Afrika 2010" . Na głowie ma zieloną grzywę, a jego żółte futro jest bardzo cętkowane. W dłoni trzyma futbolówkę. Jego imię :Zakumi" powstało od połączenia słowa ZA z KUMI.
ZA to oznaczenie RPA ( gospodarz Mundialu) w międzynarodowym kodzie świata, natomiast KUMI - jest to liczba dziesięć w wielu afrykańskich językach.13. Na zbliżające się mistrzostwa w Brazylii już wybrano maskotkę. Jest nim pancernik FULECO. Do wyboru kibice mieli trzy imiona Fuleco czyli połączenie słów futebol z ecologia ( piłka nożna i ekologia ) , Amijubi czyli przyjaźń oraz jubilo - wielka radość. Trzecie imię to Zuzeco, związane z azul - niebieski oraz ecologia - ekologia. Prawie połowa głosujących wybrała właśnie "FULECO"
Pancerniki kulowate to okaz, który możemy spotkać tylko na terenie Brazylii. We wstępnym wyborze, wyprzedziły pumy, papugę agę oraz Saci - postać z folklorku. Jest to jedna z nielicznych maskotek, która nie ma narodowych barw. Z przodu koszulki                                                                                       pancernika widnieje napis 2014 FIFA CUP Brazil.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz