poniedziałek, 12 maja 2014

Wielkie stadiony, wielkie wrażenia - z cyklu THIS IS BRAZIL

Ostatnio było o historii, teraz bardziej przyjemniejsza część Brazylii. Nie mówię, że o przeszłości już nie wspomną, spokojnie, ale to w swoim czasie. Teraz chciałbym w skrócie przedstawić wam dziewięć stadionów, gdzie będą rozgrywane mecze. Kosztowały naprawdę spore pieniądze, ale było warto. Krajobraz Brazylii od razu się zmienił - i to na lepsze. Piękne, olbrzymie areny piłkarskie, które widać z dobrych paru kilometrów. Może kraj wpadł w lekkie długi( nie wiem), ale uważam, że takie stadiony będą budzić respect i to na jeszcze długie lata. Więc, co zaczynamy THIS IS BRAZIL< drugi post >

1. Estadio do Maarcana, w skrócie Maracana
To największy stadion( moim zdaniem) z zewnątrz. Oczy nie chcą chociaż na chwile oderwać od niego wzroku. Po prostu hipnotyzuje i sprawia, że widzi się go w samym alternatywach. Wielki szacunek należy się wykonawcy  czyli Odebrechtowi. To on postawił arenę na nogi, a turyści się nim zachwycają. Teraz może co nie co opisu...
Wszystko rozpoczęło się w 2010r. kiedy zarządzono całkowitą, gruntową przebudowę. Z faktu, że dla wielu jest to historyczny stadion, władze nie chciały za bardzo go modernizować. Na początku w planach była tylko zmiana miejsca dolnych trybun, na te bliżej boiska oraz zbudowanie żelbetonowego dachu, który miałby zostać poszerzony o membranę. Po dalszym zaprojektowaniu oraz głębszym przypatrzeniu się okazało się, że dach ten jest słabo wytrzymały i zbiegiem czasu może się po prostu załamać i spaść na murawę.
Prace wzbudziły wiele kontrowersji ponieważ zostawiono elementy mało ważne. Stadion był wpisany na listę narodowego dziedzictwa za kulturę. W grę nie wchodziła architektura. Tymczasem podczas większych robót całkowicie usunięto muzeum indiańskie, co jeszcze bardziej podniosło ciśnienie u ludzi.
Ostatecznie stadion został ukończony w 2013, ale z bardzo poważnym opóźnieniem. Obecnie na nowym stadionie grają takie drużyny jak m.in CR Flamengo czy Fluminense FC.

Pojemność: 78 838
Miasto: Rio de Janeiro
Czas budowy: 2010 - 2013( 28.05)
Koszt: 500mln $


2. Estadio Nacional de Brasilia 
Ten już trochę z zewnątrz, inaczej wygląda, sam kształt z daleka reprezentuje się inaczej. Uważam, że to dobre cacko, ale do ideału jeszcze brakuje. Zapraszam do krótkiej opisu...
Stadion powstał w samym centrum miasta, co ciekawe autorem budowli okazał się syn poprzedniego założyciela tego właśnie miasta Eduardo Mello. Stworzył on obiekt  bardzo surowy, pozbawiony elewacji. Zamiast tego projektant postawił na tzw. "las", który swoimi gałęziami otacza dookoła całą budowlę. Kształ jest typowo okrągły.
Budowę rozpoczęto w 2010,  roku, a zakończono około rok przed Mundialem 2014. Również oficjalne otwarcie było opóźnione, ale na Puchar Konfederacji zdążyli. Jako  najdroższa arena na Mundial stadion nie został przywitany przez społeczeństwo gromkimi brawami, lecz przeciwnie. Słychać było gwizdy oraz wulgaryzmy do wykonawców. Ze względy na charakter został wybrany jako drugi najważniejszy stadion po Maracana. To tam kibice zobaczą aż 7 meczy, w tym jeden z ćwierćfinałów oraz mecz o brąz.

Pojemność: 68 000
Miasto: Brasilia ( stolica)
Koszt: 1,284 mld R$
Inauguracja: 18.05.2013( Brasiliense vs Brasilia 3:0 )


3. Estadio Castelao
Powstał w 1973r. Kiedyś była to największa arena w Brazylii i czwarta w Ameryce Południowej. To tutaj odbywały się najważniejsze spotkania tj. wizyta Jana Pawła II, najważniejsze koncerty oraz akcje międzynarodowe. Stadion przede wszystkim służył trzem ekipom: Ceara, Fortaleza EC oraz Ferroviaro.
W 2002r. stadion przeszedł całkowitą modernizację. Zrobiono dwupoziomowe trybuny, które mieściły w tych czasach rekordowe około 55 tyś widzów.
Gdy wybrano właśnie ten stadion na gospodarza Mundialu doszło znowu do zmian, ale już nie takich drogich. tylko trybuna główna została postawiona od nowa. Tym samym pojemność jeszcze bardziej wzrosła, a dach pokrył wszystkie miejsca siedzące. Prace trwały dwa laty, od 2011 do 2013.

Pojemność: 58 704
Miasto: Fortaleza
Rekord frekwencji: 118 500 ( Brazylia vs Urugwaj 1980)
Czas budowy : 1969-1973


Estadio Mineirao
4. Estadio Mineirao
Początkowe plany zbudowania stadionu pojawiły się w 1959r. a o z budowaniu rozmyślano około w połowie XX wieku. Jednym z przyczyny zbudowania nowego i wtedy największego stadiony był brak w pobliżu dogodnych aren, umożliwiających mecze na najwyższym poziomie. Podczas Mundialu w 1950, powstał niedaleko stadion Independencja, lecz on też okazał się za mały ( tylko 30 tyś widzów mógł pomieścić ). Po wielu zmianach oraz decyzjach prace nad wybudowaniem nowego stadionu ruszyły, nie za szybko, ale jednak. Przez dłuższy okres konstruktorzy zmagali się, a to ze środkami lub różnym technologiami, z którymi nie mogli sobie poradzić. Ostatecznie zakończono prace, a arena przy Maracana wyglądała naprawdę uroczo. Przez kolejne lata stadion nie zmienił się, ale sporo na nim się działo. Mecze na tej arenie rozegrały miedzy innymi Brazylia czy drużyny z tego miasta. Na swoim koncie maja już ponad tysiąc występów właśnie na nim. W czerwcu 2010, stadion został zamknięty przed modernizacją do Mundialu 2014. Wiele nowego nie wprowadzono m.in przez historyczne elementy. Tyko przedłużono dach, a dolny poziom trybun został nie co powiększony i przybliżony do murawy. Pierwszy mecz po otwarciu odbył się w lutym 2013r.

Pojemność: 57 485
Miasto: Belo Horizonte
Czas budowy: 1959 - 1965
Rekord frekwencji: 132 834( Cruzeiro vs Vila Nova 1997)
Koszt: 10 mln $( 1965),a 695 mln R$ ( 2012)


Belo Horizonte. Stadion: Estadio Mineirao. Pojemność: 64000. Ilość spotkań podczas MŚ 2014: 6.
Estadio Mineirao
5. Arena Fonte Nova
W miejscu starego stadionu Fonte Nova ( w dosłownym tłumaczeniu : Nowe Źródło) w 2010 roku ruszyła budowla nowego stadionu.Podobnie jak starszy również można było z niego podziwiać pobliską lagunę. Laguna robiło wielkie wrażenie dla turystów, przede wszystkim za unikalny niebieski kolor. Również jak na innych stadionach, tak jak i na tych, ważne koncerty oraz wydarzenia odbywały się właśnie na nim.
Ciekawostką może być fakt, że został jako pierwszy stadion oddany do użytku po modernizacji przed Mundialem. Symbolicznej inauguracji dokonał prezydent Brazylii Rousseff 5 kwietnia 2013r. Dla kibiców jednak oficjalnym otwarciem był mecz derbowy BA -VI, dwa dni później.

Pojemność: 52 042
Miejsca dla VIP-ów: 2100
Miasto: Salvador da Bahia
Czas budowy: 09.2010 - 03.2013
Koszt:  592 mln R$


6. Estadio Beira - Rio
Stadion został zbudowany w 1969, na południu Porto Alegre. Z związku z wielką imprezą, w grudniu 2010 rozpoczętą przebudowę stadionu. Na podstawie projektu Hype Studio dobudowano nowe dolne trybuny, który miało przybliżyć do murawy, oraz poprawić widoczność. Zbudowano również nowe luksusowe loże. Do trybun dobudowano nawet dodatkowe schody. Cały stadion przykrył dach z białej stali, zbudowany z małych części przypominających liście. Prace zakończyły się niedawno, w  lutym 2014r. Duże opóźnienia spowodowane były przede wszystkim brakiem pieniędzy. Teoretycznie na stadion może wejść nie całe 49tyś, ale na upartego około 60 tyś.

Pojemność: 48 850
Miasto: Porto Alegre
Kluby: SC International
Koszt: 330 mln R$
Wykonawca: Andrade Gutierrez
7. Arena Pernambuco
Prace  na zachodnich przedmieściach Recife ruszyły pod koniec sierpnia 2010r. Ukończone zostały rzutem na taśmę w maju 2013( około dwa tycgodnie przed Pucharem Konfederacji ). W 2024r. ma powstać nowe centrum usługowo - mieszkaniowe CIdade da Copa, o powierzchni aż 240 hektarów. Stadion pochłonął 850mln $. Dwupoziomowe trybuny są bardzo strome, ale wystarczająco długie aby zasłonić z góry wszystkie miejsca dla widzów. Najwięcej pracy w wygląd areny włożył zespół Daniela Fernandesa. To właśnie im udało się uzyskać efekt - z jednej strony pneumatyczne poduszki EFTE,a z drugiej strony betonowe rampy dla kibiców, którzy wchodzą na stadion. Jeszcze nie spotkałem sie z podobnym do tego stadiony, wizualnie jak i wewnątrz. Ciekawy przypadek
Pod trybunami, co ciekawe mieszczą się parkingi samochodowe. Stadion jest również wyposażony w łatwe pozbywanie się odpadów oraz zanieczyszczeń. Dobrze również zarządzono z magazynowaniem wody deszczowej.

Pojemność: 42 850
Miasto: Sao Lourenco da Mata
Inauguracja : 20.05.2013
Czas budowy: 08.2010 - 06.2013
Koszt: 532 mlnR$
8. Arena Amazonia
Pracę nad budową nowego stadionu rozpoczęto w 2010r. gdy miasto włączono do gospodarzy turnieju piłki nożnej(2009). Lokalizacja pozostała bez zmian starego Estadio Vivaldo Lima. Jest to jedyny stadion położony dosłownie w głębi Brazylii. Tak naprawdę prawdziwa robota rozpoczęła się dopiero w 2011 roku planowano zakończenie na 2013r. lecz na planach zakończono. Otwarcie poważnie się opóźniło i w chwilę otwarcia stadionu w lutym 2014r., arena była przygotowana nie na 100% lecz na 97. Również środki finansowe na budowę się zwiększyły o ponad   150 mln reali. Kształt stadionu nawiązuje do plecionego, amazońskiego kosza. CO ciekawe konstrukcja nośna dachu pełni rolę nie tylko estetyczną , ale również odprowadza zgromadzoną wodę deszczową. Między stalową ramą rozpięto 252 segmenty membrany , im wyżej tym mniejsze.
Wewnątrz zaplanowano 45,5 tyś miejsc siedzących, ale liczba stosunkowo zmalała do około 42 tyś.  Dwupoziomowe trybuny przybrały barwy pomarańczowo - żółte z myślą o symbolikę amazońskiego kosza.

Pojemność: 42 375
Miasto: Manaus
Inauguracja: 14.02.2014
Pierwszy mecz: 09.03.2013 ( Nacional - Remo 2:2 )
Koszt: 670 mln R$
9. Estadio das Nutas
Pierwsze plany na powstanie stadionu zostały zaprezentowane w 2010r. Za koncepcję odpowiadała pracownia Populous , po której za opracowanie wzięli się brazylijscy architekci. Stadion ten jest bardzo charakterystyczny. Wyróżnia się przede wszystkim pociętymi, białymi bryłami, które świetnie widać z lotu ptaka. Wewnątrz zaplanowano dwupoziomowe trybuny oraz jednopoziomowe za bramkami. Wraz z około 2,6 tyś miejsc dla samochodów stadion pochłonął niezłe pieniądze. Miał zostać otworzony w grudniu 2013, ale ostatecznie do użytku został przekazany w styczniu 2014, przez lekkie opóźnienie w pracy.

Pojemność: 42 100
Miasto: Natal
Koszt: 423 mln R$
Wykonawca: OAS


No wreszcie, trochę mi to zajęło, ale było warte. Oto dziewięć , przepięknych stadionów, o których trzeba coś wiedzieć. Myślę, że tą wiedzę Wam przekazałem, teraz pora na inne posty, może coś z maskotkami?
Zobaczymy...

Dzięki i do usłyszeniaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz