wtorek, 20 maja 2014

Szwecja 1958, popis umiejętności Pele - z cyklu "poszło w niepamięć"

Wiem, że to kolejny post o przeszłości, ale chce dobić do 2010 roku. Cel, nie taki łatwy, ale dla chcącego nic trudnego. Teraz pora na Szwecję i świetny występ Pele. Zapraszam...

Szwecja chciała już zorganizować turniej cztery lata wcześniej, ale wiadomo z jakich przyczyn, musiała ustąpić Szwajcarii. Oni natomiast, obiecali, że przyznają kraju ze Skandynawii kolejną imprezę. Tak się też stało. Słowo dotrzymane! 27 Kongres FIFA przyznał prawo organizacji, właśnie Szwecji. Również podczas niej ustalono, że turnieje będą rozgrywane na przemian, raz w Europie, raz w Ameryce. Tym samym Szwecja miała 8 lat na przygotowanie się do tego ważnego wydarzenia.
Termin składania reprezentacji minął w 1957 r ( 31 stycznia ). Gdy podliczono, okazało się, że pałają chęcią wzięcia udziału aż 56 drużyn. To znaczy, że z roku na rok, zwiększa się popularność. Dlatego też, FIFA wprowadziła nową zasadę. To znaczy, każda z federacji ( UEFA, CAF, AFC, CONMEBOL oraz CONCACAF) miała samodzielnie  zrobić eliminacje, i po prostu wybrać najlepsze drużyny. Strefie UEFA przyznano  11 miejsc, CONMEBOL trzy miejsca, CONCACAF jedno, CAF oraz AFC dostały wspólnie jedno miejsce ( Azja i Afryka ). Australia i Oceania nie powołała jeszcze swojej federacji kontynentalnej ( uczyniła to dopiero w 1966 roku ). Znowu doszło do zmian zasad. Szesnaście zakwalifikowanych drużyn podzielono na cztery grupy. Tak samo jak cztery lata wcześniej. Lecz teraz wszystkie drużyny grały każdy z każdym. Do ćwierćfinałów awansowały dwie najlepsze ekipy ( tzn. które uzyskały najwięcej punktów ). Gdy druga oraz trzecia drużyna zdobyła po tyle samo, to zespoły te musiały rozegrać jeszcze jedno spotkanie.
Do turnieju wróciła silna Argentyna, która nie brała udziału w trzech ostatnich MŚ, gdyż pogniewała się na FIFA, związku z niedaniem im prawa do przygotowania Mundialu z roku 1938r. Po raz pierwszy do walki wzięła udział mocna reprezentacja ZSRR. Wtedy to jeszcze, na bramce stała legenda futbolu - Lew Jaszyn.

ROZCZAROWANIA...
Najwięcej niespodzianek zrobiła dla kibiców Anglia, która nie wyszła z grupy i szybko pożegnała się z turniejem. Tak samo zrobiła Szkocja. Jednak kraj z Wielkiej Brytanii, zdołał zapisać się w kronikach, gdyż w meczu z Brazylią, padł bezbramkowy remis, pierwszy na Mundialu.
Mocni przed 4 lata Węgrzy, po odejściu najlepszych zawodników, już nie była taka dobra. Ba, nawet nie wyszła z grupy.

PÓŁFINAŁY i mecz o brąz
RFN, Francja, Brazylia oraz gospodarz - Szwecja - te właśnie cztery drużyny zdołały przejść przez 1/4 finału MŚ. Szwecja pokonała Niemców 3:1, a Brazylia Francję 5:2. W meczu pierwszy swój hat - trick ustrzelił Pele - gwiazda kraju z Ameryki.
Natomiast w meczu o trzecie miejsce, popis umiejętności pokazał Francuz Juste Fontaine, i dzięki niemu wygrali z Niemcami aż 6:3.

MECZ SZWECJA - BRAZYLIA.
Finał został rozegrany 29 czerwca na stadionie Rasunda. Mecz był świetny przede wszystkim dla Pele. Canarinhos straciło bramkę w czwartej minucie, lecz Vava szybko wyrównał, i grą rozpoczęła się od nowa. Jeszcze przed gwizdkiem do szatni Brazylijczycy wyszli na jednobramkowe prowadzenie. W drugiej połowie dominowali, dzięki brasilianie ( gra systemem 1:4:2:4), która zachwyciła wszystkich kibiców.
Mecz zakończył się wynikiem 5:2. Bramki jeszcze strzelili Zagalo oraz dwie Pele.


Szwedzi gościli piłkarzy na stadionach 12 miast. Dwa z nich wybudowano, a dwa powiększono specjalnie na mistrzostwa. Mecze były transmitowane w Europie Zachodniej, całej . We wschodniej przez złe systemy telewizyjne nie pokazano na żywo spotkań. Sukces Brazylii nie był dla nikogo zaskoczeniem jak fakt, że dochód był dwukrotnie większy niż z Mundialu 1954. Szacowany jest na około 2,3 miliona USD.Ciekawostki:
- Rekord urodzonego w Maroku Fontaine' a w ilości zdobytych goli, wciąż nie został pobity. Wciągu jednego turnieju zdobył aż 13 bramek. Szybko zakończył karierę piłkarską - bo w wieku 26 lat, gdy doznał poważnej kontuzji...
- Po raz pierwszy na Mundialu wystąpiły wszystkie cztery drużyny z Wysp Brytyjski ( Irlandia Północna oraz Walia dotarły aż do ćwierćfinałów )
- Pele jako jedyny piłkarz na świecie, trzy razy                                                                                               zdobył Puchar Świata. Pierwszy właśnie w Szwecji                                                                                      jako siedemnastolatek. Tak naprawdę nazywa się                                                                                         Edson Arantes do Nascimento.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz