piątek, 16 maja 2014

Francja 1938 - Mundial tuż przed II wojną światową - cykl "poszło w niepamięć"

Trzeci, post o kolejnych Mistrzostwach w piłkę nożną. Do zorganizowania trzeciego Mundialu zgłosiły się państwa. Francja, Niemcy, Argentyna. Po 23 Kongresie FIFA oraz anonimowym głosowaniu wybrano Francję jako gospodarza Mundialu. Trójkolorowi wygrali już w pierwszej turze, zdobywając 19 na 23 głosy. Przyczyny wybrania właśnie tego kraju były prawdopodobnie trzy. Pierwszym powodem był przewodniczący FIFA Jules Rimet, który pochodzi z Francji. Chciano mu w ten sposób podziękować za cały trud włożony w pracę. Dzięki niemu również powstała ta federacja. Jest również jednym z twórców Mistrzostw Świata w piłkę nożną. Po drugie - nad Europę nadciągała wojna. Federacja piłkarska nie chciała dopuścić powtórki z przekupstwem, jak to miało miejsce na poprzednim mundialu czy podczas Igrzysk Olimpijskich w Niemczech 1936. Wiedzieli, że mogli zaufać Francuzom. Po trzecie - miejsce. Francja to państwo położone w Europie, a jak wiadomo najwięcej drużyn pochodzi własnie z niej. Chciano, aby jak najwięcej drużyn wzięło udział w turnieju. Argentyna było znowu rozczarowana i w konsekwencji wycofała się z rozgrywek. Tak samo postąpił Urugwaj.
Podczas trzeciego Mundialu, wprowadzono dodatkową zasadę. Gospodarz oraz triumfator  z poprzedniego Mundialu zostają zakwalifikowani do turnieju automatycznie. Termin składania składania zgłoszeń do turnieju upływał 15 lutego 1937r. Do turnieju zgłosiło się 37 drużyn,czyli nie co więcej jak to miało miejsce cztery lata temu. Europie przyznano 13 miejsc, Ameryce Południowej i Północnej dwa miejsca, Azja i Afryka otrzymały jedno wspólne miejsce, Australia kolejny raz z rzędu nie zgłosiła się. Do finału zakwalifikowało się 16 drużyn, ale na Mundial przyjechało tylko 15 ponieważ Austrii zabroniono udział w mistrzostwach gdyż wstąpili do Rzeszy Niemieckiej 12 marca 1938 roku. Na wolne miejsce FIFA zaprosiła Anglię, ale ona odmówiła udziału w turnieju. To znaczyło, że Szwecja awansowała do finałów, bez rozegrania żadnego meczu. To ci dopiero szczęściarze. Cały turniej rozegrano systemem KO. 14 drużyn podzielono na 7 par. Każdy grał z każdym po dwa razy. Jak to już zawsze bywa, komitet FIFA znowu wyznaczył 7 faworytów, którzy w pierwszej rundzie nie mogli ze sobą grać. A byli to: Brazylia, Francja, Niemcy, Węgry, Kuba, Czechosłowacja, Włochy oraz Szwecja. Pierwszy raz na Mundial pojechali nasi. Polska nie należała do faworytów i szybko musieli się z Francją pożegnać. Polacy ulegli Brazylii, a w całym 120 minutowym meczu padło( uwaga) aż 11 bramek. Trzeba pochwalić w tym meczu naszego rodaka Ernesta Wilimowskiego, który jako pierwszy podczas jednego meczu strzelił 4 bramki, niestety to nie wystarczyło.

Francja 1938
ĆWIERĆFINAŁY
Szwecja swój pierwszy mecz wygrała bowiem miała łatwego przeciwnika z Ameryki Środkowej - Kubę. Pokonali ich 8:0. Brazylii trafiła na Czechosłowację. Jednak jak się wydawało rywal sprawił faworytom wiele kłopotów. Mecz musiał zostać powtórzony po remisie. Ostatecznie kraju z Ameryki udało się pokonać przeciwnika 2:1. Drużyny Włoch i Francji, jako obrońcy tytułu i gospodarze, spotkały się w ćwierćfinale. Lepsi okazali się Włosi, pokonując trójkolorowych 3:2. Czwartym zwycięzcą okazały się Węgry, którzy wygrali z Szwajcarią 2:0.

PÓŁFINAŁY, szczęście nie po stronie Szwedów.
W 1/2 finału zostały rozegrane mecze między Węgry - Szwecja oraz Brazylia - Włosi. Ten pierwszy okazał się katastrofą dla Szwedów, którzy przegrali aż 5:1. Drugi mecz zakończył się happyendem dla Włochów. W meczu o trzecie miejsce również szczęście nie sprzyjało Szwecji, która uległa Brazylii 4:2, a do przerwy to właśnie kraj ze Skandynawii wygrywał 2:1.

FINAŁ
Finał został rozegrany na paryskim Stade de Colombes 19 czerwca. W walce o tytuł mistrza stanęły przeciwko sobie dwie bardzo dobre, grające szybką piłkę Węgry oraz Włosi. Obrońcy tytułu pierwsi wyszli na prowadzenie, ale po dwóch minutach Węgrzy wyrównali i wszystko zaczęło się od nowa. Jeszcze prze przerwą Włosi strzelili 2 bramki, i sprawa zaczęła się komplikować. W drugiej połowie Węgrzy zdobyli bramkę, ale na trzecią już nie starczyło czasu. Jeszcze pod koniec kraj alpejski przypieczętował zwycięstwo strzelając na 4:2. Włochy zostały pierwszą drużyną, której udało się obronić tytuł.

Ciekawostki:
- Królem strzelców został Brazylijczyk Leonidas, zdobył 8 bramek. Nazywany był Czarnym Diamentem
-  Najdalszą drogę do Francji pokonała drużyna z Indii Wschodnich ( dzisiejsza Indonezja). Szybko jednak pożegnała się z turniejem. Przegrała z Węgrami aż 6:0.