czwartek, 15 maja 2014

Włochy 1934, dyktator przekupił sędziów? Brak obrońcy tytułu - czyli kolejny post z cykl " poszło w niepamięć"

Do zorganizowania drugich Mistrzostw Świata zgłosiły się dwa kraje: Szwecja oraz Włochy. Z powodu większego nacisku na FIFA przez Włochy, kraj ze Skandynawii wycofał swoją kandydaturę. W związku z tym podczas 21 kongresu w Sztokholmie zadecydowano, że gospodarzem zostają Włochy. To jeszcze oficjalnie potwierdził Komitet Wychowawczy FIFA. Główną zasługę przyznaje się wtedy obecnemu dyktatorowi Benito Mussoliniemu, który był pewny, że zwycięstwo swojego kraju jeszcze bardziej umocni go na pozycji, a także będzie świetnym narzędziem propagandy.
Swoje ekipy można było zgłaszać do 28 lipca. Zgłosiło się 32 drużyn, czyli dwa razy więcej niż podczas MŚ w 1930r. Tym razem wszyscy uczestnicy byli zmuszeni do wzięcia udziału w eliminacjach. Europie przyznano 12 miejsc, obu Amerykom 3 miejsca. Azji i Afryki jedno, a Australia oraz Ocenia drugi raz nie wzięła udziału w turnieju. 16 drużyn z 32 zakwalifikowało się do Mundialu. Cały turniej rozegrano systemem KO czyli przegrywający odpada ( ang. KO= knock - out). Najlepszą "16" podzielono na osiem par. W każdej parze znajdowała się jedna drużyna rozstawiona przez FIFA jako faworyt. Komitet postawił na: Brazylię, Argentynę, Austrię, Czechosłowację, Niemcy, Holandię, Włochy oraz Węgry. Losowanie par odbyło się trzy tygodnie przed rozpoczęciem w hotelu w Rzymie. Wprowadzono również zasadę, jeżeli mecz zakończył się remisem po dogrywce oraz karnych powtarzano go.
Na całej imprezie zabrakło m.in głównego faworyta oraz obrońcy tytułu mistrza - Urugwaj, który zbojkotował MŚ we Włoszech w rewanżu za znikomą  ilość drużyn z Europy podczas pierwszego Mundialu. Na drugich mistrzostwach zabrakło również ekipy z Wysp Brytyjskich.

FINAŁ oraz PÓŁFINAŁY
Do półfinałów awansowały drużyny Włoch, Czechosłowacji, Niemiec oraz Austrii. Wszystkie z Europy. Pokonani Niemcy oraz Austria rozegrali mecz o trzecie miejsce gdzie górą okazali się nasi sąsiedzi z zachodu. Wygrali 3:2.
Finał został rozegrany 10 czerwca na Stadionie PNF w Rzymie. Drużyny walczyły bardzo równo. Do przerwy sytuacji podbramkowych było jak na lekarstwo. Dopiero w 70' Czechosłowacja po strzale Puca wyszła na prowadzenie. Włosi szybko się pozbierali i do doprowadzili do remisu. Wszystko miała rozstrzygnąć dogrywka, a jak nie to rzuty karne. Jednak obeszło się bez nich. Podczas pierwszej połowy dogrywki gola na wagę złota zdobyli gospodarze i to oni mogli cieszyć się ze zwycięstwa.

CIEKAWOSTKI
- Wszystkie 17 meczy rozegrano na aż 8 stadionów. W porównaniu do MŚ w Urugwaju to naprawdę było wielkie zaskoczenie.
- Po prawo na zdjęciu pokazany oficjalny plakat Mistrzostw Świata w 1934r.
- Stadion San Siro w Mediolanie nosi obecnie imię Giuseooe Meazzy. Piłkarza, który dwukrotnie zdobył Puchar Mistrza Świata z Włochami. Dokonał tego w 1934r. oraz 1938r.