niedziela, 23 lutego 2014

Mamy powodu do zadowolenia.

SOBOTA  JEST ZAWSZE PEŁNA EMOCJI!!!


1.Polacy czy wy wiecie jakich mamy super zawodników w łyżwiarstwie szybkim?
Wczoraj zdobyliśmy w drużynówce dwa medale. Srebrny i brązowy - dla mnie były to dwa złote.
Dowiedziałem się w piątek, że polscy panczeniści w walce o finał przegrali z Holandią o bardzo dużo. Trudno im się dziwić. Holandia zdobyła prawie wszystkie medale związane z łyżwiarstwem szybkim. Na swoim dorobku mają ich chyba 20. Jako nieliczni mają super kryte tory na którym mogą trenować kiedy tylko chcą. Do czego zmierzam ?
POLACY jak wiadomo nie mają takich luksusów, a powinni. Na tych igrzyskach zdobyli trzy medale. A pomyślcie ile by zdobyli gdyby mieli odpowiednie warunki i bardzo dobry sztab szkoleniowy. Nie mówię, że mają zły bo trenerzy przygotowali ich wyśmienicie, ale są luki w składzie szkoleniowym.
Wczoraj odbyły się finały D, C, B i A. Polacy wystartowali w tym przedostatnim.
W składzie  Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański mieli zadanie - nie dopuścić do porażki. Ich przeciwnikiem była Kanada. Przypomnę, że w swoim rodzinnym kraju, cztery lata temu to oni stali na najwyższym stopniu podium.
Wystartowali nie za szybko, i to Polacy  przez 5 okrążeń gonili rywali. Na nasze szczęście, pokazali klasę i w końcówce zdołali wyprzedzić Denny Morrison, Mathieu Giroux, Lucas Makowsky. Ten pierwszy zdobył dla Kanady srebro na 1000 i brąz na 1500 m. Ale wczoraj nie popisał się szybkością.
Jestem bardzo dumny z naszych podopiecznych. Należą im się wielkie brawa oraz szacunek na wiele lat.
Tak trzymać Biało - Czerwoni!!!
Oprócz panczenistów trzeba jeszcze pochwalić Wiesława Kmiecika. To właśnie on zaprowadził ich do chwały. Po prostu brak słów...

W finale  Korea Południowa zmierzyła się Holandia. Oczywiście, że faworytami byli ci drudzy, ale do ostatniego okrążenia nikt nie był pewny czy dadzą radę zwyciężyć. Korea świetnie pobiegła. Pierwsze i drugie okrążenie miała czas bardzo zbliżony. Na dodatek w trzecim objęła prowadzenie. Szkoda tylko, że na tak krótko.
Ostatecznie złoto zdobyli Holendrzy, a srebro Korea :)2. To nie jedyne powody do satysfakcji.
Uwaga: Zdobyliśmy nie cztery, nie pięć lecz 6 medali na Igrzyskach Olimpijskich. Powtórzyliśmy sukces z Vancouver, ale o wiele lepszym stylu.

Polskie panczenistki zdobyły srebrny medal pierwszy raz na igrzyskach olimpijskich. Są niesamowite. Przejdą lub już przeszły do historii. Na początku była walka o finał z gospodarzami turnieju Rosją.
Polski w składzie Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska i  Natalia Czerwonka  wygrały ledwo o 1,5s. Cały wyścig prowadziły około 0.2 , 0.3. W końcówce Rosjanki nie wytrzymały tempa i poddały starcie. Tym samym wiedzieliśmy, że zdobędziemy kolejny medal.
W finale nie było już tak wesoło. Znowu musieliśmy rywalizować z najlepszymi w każdym detalu w łyżwiarstwie szybkim - Holandią.
W konsekwencji zmiażdżyły Polki ( ponad 7 s ), ale i tak nasze panczenistki na metę zajechały z uśmiechem od ucha do ucha.
Rezerwową zawodniczką była w tym biegu Katarzyna Woźniak. Ona również otrzymała czwarty srebrny medal. Przypomnę, że cztery lata temu, na igrzyskach w Vancouver w żadnym biegu nie wystąpiła Czerwonka. Była tam rezerwową i przez to nie dostała medalu.

Sukces łyżwiarstwa szybkiego w POLSCE!!!
W ogólnej klasyfikacji medalowej Polska zdobyła drugie miejsce. Oczywiście w rachubę wchodzi tylko łyżwiarstwo szybkie. Polacy wyższość musieli uznać tylko Holendrom.

Jestem ciekawy co to będzie za cztery lata.
Czy nasze Orły dadzą sobie radę?
Jak będzie dużo zawodników = będzie więcej medali.
Przecież łyżwiarstwo szybkie to jedno z najtańszych dyscyplin do uprawiania. Potrzebne są tylko łyżwy, a to nie jest taki spoty wydatek...

3. Skupiłem się na łyżwiarstwie, a przecież wczoraj swoje pięć minut miała Justyna Kowalczyk.
Dlaczego właśnie powiedziałem pięć, jak bieg trwał prawie 1,5 h ?
Otóż złota medalistka na początku biegu została uderzona w skaleczoną nogę. Od tej pory zajmowała 6 miejsce lub gorzej, a czuła się coraz gorzej. Nie dziwię się jej, ja w ogóle nie podjąłbym się o wystartowanie do biegu. Ona się nigdy nie poddaje.
Po 12,5 km zeszła z trasy...
Podium zdobyli Norweżki. Marit Bioergen złoto, There Johaug srebro, a brąz dla  Kristin Steiry
Dla mnie i tak jest wielka.
Spekulowano, że to mają być ostatnie igrzyska dla Kowalczyk. Ale to tylko plotki, jak jest naprawdę ?
Trener Wierietelny wypowiadał się, że chce odejść na emeryturę i " kosić trawkę". Ile jest w tym prawdy. On zdanie zmienia co godzinę, więc nie ma co się przejmować...
Dla biegaczki najważniejszy był wyścig na 10 km klasykiem. Zdobyła złoto i tym trzeba się cieszyć...

Igrzyska dobiegają do końca.
Oto końcowa klasyfikacja medalowa...
Rosja wygrała !
Mamy 11 miejsce, brawo.   
razem
RosjaRosja1311933
NorwegiaNorwegia1151026
KanadaKanada1010525
USAUSA971228
HolandiaHolandia87924
NiemcyNiemcy86519
SzwajcariaSzwajcaria63211
BiałoruśBiałoruś5016
AustriaAustria48517
10 FrancjaFrancja44715
11 PolskaPolska4116
12 ChinyChiny3429
13 Korea Płd.Korea Płd.3328
14 SzwecjaSzwecja27615
15 CzechyCzechy2428
16 SłoweniaSłowenia2248
17 JaponiaJaponia1438
18 FinlandiaFinlandia1315
19 Wielka BrytaniaWielka Brytania1124
20 UkrainaUkraina1012
21 SłowacjaSłowacja1001
22 WłochyWłochy0268
23 ŁotwaŁotwa0224
24 AustraliaAustralia0213
25 ChorwacjaChorwacja0101
26 KazachstanKazachstan0011


Pierwsza kolumna - złoto

Druga kolumna - srebro
Trzecia kolumna - brąz
2 komentarze:

  1. Justyna miała dobre igrzyska :) Że d nie dała rady w ostatnim biegu szkoda, ale w sumie nie ma się co dziwić. Z całych igrzysk żałuję jeszcze na pewno drużyny skoczków, bo była spora szansa... Ale i tak Soczi 2014 było polskie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Były polskie, 11 miejsce to naprawdę dobrze

      Usuń