środa, 5 marca 2014

Kiedyś był wypełniony aż po brzegi, dziś straszy pustkami - Stadion ŁKS'u już nie ten sam.


Stadion przy Alei Unii Lubelskiej już nie przyciąga swoim widokiem jak kiedyś.  Gdy ŁKS spadł do czwartej ligi sprawy się rypły. Najlepsi zawodnicy poodchodzili, gdyż płacono im marne pieniądze. Kibiców również brakuje. Pamiętam, gdy dochodziło do derbów  pomiędzy ŁKS, a Widzewem to ludzie przyjeżdżali z całego województwa. Gdy wybudowano wielką Atlas Arenę, stadion jeszcze bardziej spadł w notowaniach. Wszystko inaczej by wyglądało gdyby nie długi...

Krótki opis :
Gdy prezydentem Łodzi został Aleksy Rżewski wybudował on w 1922r Park Sportowy z którego miał korzystać istniejący od ponad dekady ŁKS. Częścią kompleksu był stadion piłkarski, zbudowany na przełomie lat 1924/1925.
Najważniejsza modernizacja nadeszła w latach 1969/1970. Na początku otwarto nową trybunę główną. Oprócz pomieszczeń administracyjnych znalazła się tam hala widowiskowa, która później przez ponad 40 lat służyła klubom koszykarskich i siatkarskich. Rok później znowu zainwestowano w stadion. Uruchomiono oświetlenie na czterech wysokich masztach. 
Podczas meczu z Polonią Bytom mecz oglądało na stadionie aż 45 tyś widzów.
Gdy zainstalowano krzesełka w latach 90. obiekt niszczał. Siedem lat temu stadion został przekazany samorządowi miejskiemu, aby ten sfinansował budynek i go zmodernizował. W 2011r. powstała koncepcja aby wybudować nowy stadion położony bardziej na północ. Tym razem dla 16, 5 tyś widzów.


   Stadion w pigułce :
Pojemność4827 miejsc siedzących
Rekordowa frekwencja45 tys. widzów
(21.08.1971 ŁKS Łódź –Polonia Bytom 0:0)
Wymiary boiska104 × 68 m
Oświetleniebrak, w przeszłości jego moc wynosiła 1 300 lx
Nawierzchnianaturalna trawiasta
Dodatkowe wyposażeniepodgrzewana murawa

Ciekawostka:
1. Cała zachodnia część stadionu jest zamknięta ponieważ pod siedzeniami przechodzą kable elektryczne, które zagrażają życiu.
2. Najwięcej kibiców zajmuje miejsca w tzw. sektorze Galera ( mieści on około 4900 osób )
2 komentarze:

  1. Przykre, klub z taką historią "zeszedł na psy". Ale nasza "wspaniała" burmistrz zapewni na pewno spadek również Widzewowi, bo ona ma w dupie sport... Stadion miał być gotowy podobno 2-3 lata temu, a teraz zaczęli, tak samo z RTSem w tym roku obiecała, a zrobi na 2020 -.-"

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Święte słowa, Widzew obecnie jest ostatni.... Nie za ciekawie to wygląda

      Usuń